Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

Prof. Adam ŁajtarMiło nam poinformować, że nasz kolega i członek SHP, prof. zw. dr hab. Adam Łajtar z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego światowej sławy naukowiec i specjalista w zakresie papirologii i epigrafiki został jednym z laureatów Polskiego Nobla za rok 2022 – prestiżowej nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za interpretację źródeł epigraficznych, ukazującą religijne i kulturowe aspekty funkcjonowania średniowiecznych społeczności zamieszkujących Dolinę Nilu.

Osiągnięcie prof. Łajtara polega na udokumentowaniu, odczytaniu i zinterpretowaniu pod względem językowym, religijnym, społecznym i kulturowym blisko tysiąca inskrypcji, znajdujących się na ścianach tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny), odkrytego blisko dwadzieścia lat temu przez polskich archeologów. Inskrypcje te są wspaniałym świadectwem kultury literackiej i życia duchowego mieszkańców chrześcijańskiej Nubii, zaś zawarte w nich informacje o autorach dostarczają kapitalnych danych do rekonstrukcji ich życia społecznego. Odczytanie i interpretacja inskrypcji stanowi istotny wkład w badania nad greką nubijską, językiem staronubijskim, kulturą literacką Nubii chrześcijańskiej, religijnością chrześcijańskich mieszkańców doliny Nilu, dziejami Królestwa Makurii oraz bardziej ogólnie – dziejami wschodnich Kościołów chrześcijańskich.

Efektem pracy prof. Łajtara nad rozszyfrowaniem inskrypcji z Banganarti jest książka „A Late Christian Pilgrimage Centre in Nubia: The Evidence of Wall Inscriptions in the Upper Church at Banganarti”, wydana w 2020 roku w renomowanym wydawnictwie Peeters w Belgii.

Więcej o osiągnięciach Laureata (autora m.in. 250 publikacji naukowych i kilku książek) można przeczytać na stronie FNP:
https://www.fnp.org.pl/prof-adam-lajtar-laureat-nagrody-fnp-2022/

Prof. Łajtar był stypendystą Fundacji Aleksandra von Humboldta i swój pobyt badawczy odbywał w 2001 r, w uniwersytecie w Kolonii pod naukowym kierownictwem prof. Prof. Wolfganga Dietera Lebeka wybitnego niemieckiego filologa klasycznego.

Uroczyste wręczenie Polskich Nobli odbędzie się tradycyjnie na Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 7 grudnia br. i będzie transmitowane online.
Naszemu Koledze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych tak wspaniałych osiągnięć badawczych!

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com