Alexander von Humboldt-Foundation:


Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_myrssreader_scrolling_news/helper.php on line 45

Aktualności

b_160_160_16777215_00_images_aktualnosci_2023_20230303_DembczynskiJerzy.jpgZe głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dnia 27 lutego 2023 w wieku 79 lat odszedł od nas kolega prof. Jerzy Dembczyński, były rektor Politechniki Poznańskiej dwóch kadencji (1999-2005), założyciel oraz pierwszy dziekan Wydziału Fizyki Technicznej na tej uczelni, prekursor i współtwórca Polsko-Niemieckiego Centrum Akademickiego.

Prof. dr hab. Jerzy Dembczyński był wybitnym specjalistą w dziedzinie fizyki atomowej, w zakresie badania struktury atomów złożonych. W latach 1976-1978 odbył staż naukowy w Instytucie Fizyki Stosowanej w Bonn jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta. Przez dziesięciolecia kontynuował współpracę z niemieckimi naukowcami, będąc zatrudniany na stanowiskach profesora: na uniwersytetach w Bonn i Hanowerze, na Uniwersytecie Wojskowym w Hamburgu oraz w Centrum Badań Jądrowych w Karlsruhe.

Zasługą prof. J. Dembczyńskiego było wypromowanie prof. Wolfganga Paula, laureata Nagrody Nobla z Fizyki i Prezydenta Fundacji Aleksandra von Humboldta na doktora honorowego Politechniki Poznańskiej.

Zmarły był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kol. Dembczyński odbywał stypendium Humboldta w 1976 r. w Institut für Angewandte Physik Universität Bonn pod kierownictwem prof. Siegfrieda Penselina. Z numerem członkowskim 248 należał do pierwszej grupy humboldtczyków tworzących w 1989 r. nasze stowarzyszenie.

Rodzinie i Bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Zarząd Główny SHP

Joomla Templates by Joomla51.com