Alexander von Humboldt-Foundation:

1. Historia

Fundacja im. Aleksandra von Humboldta założona została w roku 1953 w Niemczech przez Kanclerza Niemiec Konrada Adanauera. Na pierwszego Prezydenta Fundacji wybrany został Werner Heisenberg. Pierwsze stypendia przyznane były w roku 1954 ponad 78 uczonym. Wraz z upływem czasu pojawiały się nowe programy stypendialne, które umożliwiały coraz to większej liczbie uczonych otrzymanie środków na badania.

2. Cele i zadania

Fundacja im. Aleksandra von Humboldta w jej dzisiejszym kształcie wspiera przede wszystkim współpracę między niemieckimi oraz zagranicznymi naukowcami. Obecnie oferowanych jest ponad trzydzieści rodzajów programów stypendialnych. Stypendia te kierowane są zarówno do początkujących badaczy, jak i do osób, które mają na swoim koncie osiągnięcia naukowe. Fundacja im. Aleksandra von Humboldta kładzie szczególny nacisk na rozwój kobiet i umożliwia im połączenie kariery naukowej z życiem rodzinnym. Fundacja przyznaje rocznie ponad 600 stypendiów badawczych w zależności od programu stypendialnego na okres od 6 do 24 miesięcy.

3. Stypendia

Oferta programów stypendialnych Fundacji im. Aleksandra von Humboldta jest szeroka i otwarta dla wielu dziedzin nauki. Procedura ubiegania się o stypendium opisana jest na stronie internetowej Fundacji po wybraniu nazwy konkretnego programu stypendialnego. Informacje znajdujące się na stronie Fundacji dostępne są w języku angielskim lub niemieckim. Na stronie internetowej Fundacji znajdują się również wymagane formularze. Składanie wniosku stypendialnego nie jest ograniczone terminem. Komisja podejmuje decyzje o przyznaniu stypendium dwa – trzy razy w roku. Otrzymanie stypendium to wyjątkowa szansa dla rozwoju pasji naukowych w gronie najlepszych badaczy na świecie.
Wśród programów stypendialnych na szczególną uwagę zasługują między innymi:

1/ Humboldt-Forschungsstipendium für erfahrene Wissenschaftler
2/ Humboldt-Forschungsstipendium für Postdoktoranden

4. Nagrody

Oprócz stypendiów przyznawane są również nagrody. Wśród nich warto zwrócić szczególną uwagę na:
1/ Anneliese Maier-Forschungspreis,
2/ Friedrich Wilhelm Bessel-Forschungspreis,
3/ Fraunhofer-Bessel-Forschungspreis,
4/ Sofja Kovalevskaja-Preis,

Pełna lista programów stypendialnych oraz nagród znajduje się na stronie internetowej Fundacji im. Aleksandra von Humboldta.

 

Joomla Templates by Joomla51.com